آشنایی با سلاح ضدتانک پانزرفاست

سلاح ضدتانک پانزرفاست

سلاح ضدتانک پانزرفاست یک سلاح ضد تانک ارزان ساخت آلمان نازی می باشد. این سلاح به‌جای سلاح Faustpatrone جایگزین شد و تا پایان جنگ جهانی دوم در مدل های مختلف خدمت کرد. پانزرفاست ۱۵۰ منشاء پیدایش سلاح ضد تانکRPG 2 بود که خود ۲ RPG نیز موجب ساخت راکت انداز معروف RPG7 شد. پس به نوعی می توان به راکت انداز مشهور ۷ RPG منشاء آلمان نازی داد.طراحی و توسعه این سلاح در سال ۱۹۴۲ بر روی یک مدل بزرگتر با نام فاست پاترون آغاز شد که بعد از مدتی نتیجه ساخت این سلاح ، تولید پانزرفاست شد. پانزرفاست سلاح ساده با وزنی حدود ۱۰-۵ کیلوگرم (تمام مدل ها) ، که بدنه این سلاح یک لوله فولادی به طول ۱ متر و قطر ۶-۴ سانتیمتر (تمام مدل ها) می باشد. همچنین برای تامین نیروی محرکه از مقداری باروت سیاه در درون لوله استفاده می شود. سرِ جنگی این سلاح دارای قطر ۱۵ سانتیمتر و وزنی حدود ۳ کیلوگرم است که شامل ۸۰۰ گرم مواد منفجره می باشد. در آخرین مراحل جنگ بسیاری از سربازان تنها پانزرفاست را به عنوان سلاح دریافت می کردند و هیچ سلاح دیگری به آن ها داده نمی شد که این امر موجب شد تا تعدادی از ژنرال های آلمان به طور کنایه از سربازان بخواهند که پس از استفاده از سلاحشان از بدنه آن به عنوان چماق به جای سلاح جنگی استفاده کنند. بسیاری از سلاح های پانزرفاست در جریان جنگ به فنلاند فروخته شد که آن ها توانستند استفاده تقریبا مناسبی را از پانزرفاست داشته باشند چون نیروهای فنلاندی به خوبی نبود سلاح ضد تانکی را که بتواند به راحتی تانک های شوروی مانند T-34 و IS-2 را از بین ببرد، احساس می کردند. این سلاح همچنین توسط نیروهای شوروی نیز به غنیمت گرفته و استفاده شد. تولید مداوم پانزرفاست سبب شد که اصلاحات زیادی بر روی این سلاح صورت گیرد و در نتیجه این سلاح در مدل های مختلفی ارائه گردید.

ضدتانک پانزرفاست

مدل های مختلف

۱- پانزرفاست ۳۰ کوچک

پانزرفاست ۳۰ klein (کلین به معنای کوچک) اولین بار در تابستان ۱۹۴۳ تحویل داده شد. عدد ۳۰ نشانگر برد ماکسیمم این سلاح (۳۰متر) می باشد. قطر لوله این مدل ۴٫۴ سانتیمتر می باشد.
۹۵ گرم باروت سیاه به منظور تامین نیروی محرکه در لوله است که می تواند پرتابه ای به وزن ۹٫۲ کیلوگرم که شامل ۸۰۰ گرم مواد منفجره است را پرتاب کند.
این سلاح می تواند ۱۵۰ میلیمتردر زره نفوذ کند. وزن کلی این سلاح ۲۵٫۳ کیلوگرم است.

حتما خوشتون میاد  المپیک نازی ها برلین ۱۹۳۶

۲- پانزرفاست ۳۰

یک مدل ارتقاء یافته پانزرفاست کلین می باشد که در اواخر سال ۱۹۴۳ ظاهر شد. این مدل دارای سر جنگی بزرگتری با قدرت نفوذ بهبود داده شده (۲۰۰ میلیمتر در زره) می باشد و مانند پانزرفاست کلین دارای بردی معادل ۳۰ متر می باشد.

۳- پانزرفاست ۶۰

این مدل رایج ترین مدل پانزرفاست می باشد که تولید آن در آگوست ۱۹۴۴ آغاز شد.
این مدل دارای برد کاربردی ۶۰ متر و سرعتی معادل ۴۵ متر بر ثانیه می باشد. (که در این صورت برای مورد اصابت قرار دادن هدفی در ماکسیمم برد خود ۳٫۱ ثانیه زمان لازم دارد) برای رسیدن به این سرعت بالاتر نسبت به مدل های قبلی قطر لوله به ۵ سانتیمتر و باروت سیاه مورد نیاز برای نیروی محرکه به ۱۳۴ گرم افزایش یافت همچنین سیستم مکانیزم شلیک و دید بهبود داده شده است. این مدل ۱٫۶ کیلوگرم وزن دارد و می تواند مانند مدل قبلی ۲۰۰ میلیمتر در زره نفوذ کند.

۴- پانزرفاست ۱۰۰

این مدل را می توان از نظر کمی و تعداد سلاح تولید شده آخرین مدل پانزرفاست دانست که در نوامبر ۱۹۴۴ وارد صحنه شد. قطر لوله پانزرفاست ۱۰۰ ، ۶ سانتیمتر است و برد این مدل ۱۰۰ متر می باشد و دارای ۱۹۰ گرم باروت سیاه جهت تامین نیروی محرکه می باشد که این افزایش موجب شد سرعت آن به ۶۰ متر بر ثانیه برسد.
این مدل دارای ۶ کیلوگرم وزن است و می تواند ۲۲۰ میلیمتر در زره نفوذ کند.

۵- پانزرفاست ۱۵۰ و ۲۵۰

پانزرفاست ۱۵۰ در تعداد بسیار محدود در اواخر جنگ تولید شد. این مدل دارای طراحی اصلاح شده فوق العاده ای و دارای سرعتی معادل ۸۵ متر بر ثانیه و همچنین بر قدرت نفوذ در زره این مدل نیز افزوده شد.
این مدل به زمینه ای برای ساخت آر پی جی ۲ تبدیل شد.

اما پانزرفاست ۲۵۰ در سپتامبر ۱۹۴۵ وارد خط تولید شد اما قبل از توسعه کامل این سلاح جنگ تمام شد و این طرح نیمه تمام ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

۱ دیدگاه

  • با این همه امکانات و سلاح و نیروی انسانی فرماندهان نازی نتونستن هیچ کاری بکنن
    بعد میگن فرماندهان نازی از همه بهتر بودن مخصوصا رومل که هیچی بارش نبود