معرفی مستند “آخرالزمان جنگ جهانی دوم”

مستند Apocalypse The Second World War

خون‌بارترین درگیری انسان در طول تاریخ، بیش از شش سال جنگ و بیش از هفتاد ملیون کشته: جنگ جهانی دوم این بار دست‌مایه ساخت مستندی توسط دو کارگردان فرانسوی، ایزابل کلارک و دانیل کاستل و با پشتیبانی نشنال جئوگرافیک قرار گرفته است. شاید به نظر بیاید با وجود مستندهای غنی که در این سالها ساخته شده است بی نیاز از ساخت مجموعه جدیدی در این مورد باشیم، اما فارغ از بازبینی، بررسی هر مورد کوچک و مغفولی در مورد این خونین‌بارترین جنگ تاریخ بشر ضروری می‌نماید. آن‌چه در اغلب مستندهای مربوط به جنگ جهانی دوم روایت میشود مربوط به بازه زمانی پنج ساله خود جنگ و بلکه دوسال آخر آن است. اما در «آخرالزمان: جنگ جهانی دوم» به یک بازه زمانی گسترده‌تر پرداخته میشود.

خلاصه داستان

مستند Apocalypse The Second World War شامل تصاویر و صحنه های آرشیوی از جنگ جهانی دوم است که تابحال توسط هیچ مؤسسه یا اُرگانی توزیع و پخش نشده بود تا اینکه پس از سال ها بالاخره شورای امنیت جهانی مجوزی برای انتشار این مستند ارائه کرد. این مجموعه شامل ۶ قسمت از ۶ موضوع مختلف جنگ جهانی دوم می باشد که در هر قسمت هرکدام به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

نقدی بر فیلم سقوط

“آخرالزمان: جنگ جهانی دوم” حاصل بیش از سه سال تلاش این مجموعه و جست‌وجو در بیش از ششصد ساعت فیلم و بیش از صد آرشیو ملی و خصوصی در این راستا موفق شده است مجموعه بی‌نظیری به وجود بیاورد. بازسازی، ترمیم و رنگ‌آمیزی فیلم‌های دوربین‌های لنز سی‌وپنج، شانزده و هشت میلیمتری دیده نشده به وقایع شفافیت واضح و واقعیت‌بخشی جانداری داده است. هشتاد و هفت درصد از فیلم‌های به کار رفته در این مجموعه تا پیش از آن هرگز منتشر نشده بودند. صحنه‌های نادری نظیر قتل عام افسران لهستانی در کاتین، تخلیه نیروی اعزامی بریتانیا در دنکریک، رفتار غیرانسانی نازی‌ها با افسران زندانی فرانسوی، نبرد سربازان شوروی در استالینگراد و … همه صحنه‌های تا پیش از این دیده نشده‌ایی برای پیگیران مستندهایی در این ژانر هستند.

این مستند شش قسمتی، از فعالیت هیتلر در آلمان متلاشی آن روز در ۱۹۳۰ که منجر به ظهور حزب نازی میشود شروع و با نشان دادن حمله هسته‌ای آمریکا به هیروشیما و آخرین پیمان آتش‌بس و صلح پایان می‌یابد. قطعاً روایت کل جنگ جهانی دوم در شش قسمت و در چهارساعت و نیم یک دشواری واقعی است. برای همین دوکارگردان به مرور وقایع مهم و غیرقابل حذف بسنده کرده‌اند. ولی در عین حال از نمایش آن‌چه پیامد جنگ است عبور نشده است: سربازانی از همه کشورها که به شدت از خشونت رنج میبرند و تصاویری از درد و رنج مردم عادی که قطعا در حافظه ما باقی میماند. درامی غیرنظامی که در بخش‌هایی نفس ما را میبُرد، با وجود اینکه کارگردان فیلم درجایی گفته بود صحنه‌هایی هست که من واقعا نمیتوانستم در فیلم نشان بدهم، مثلا صحنه هایی بود که در مدرسه‌ایی نظامی از سر کشته‌شدگان برای آموزش سربازان جوان اِس‌اِس استفاده میشد.

حتما خوشتون میاد  تک تیراندازان ورماخت یا اشباح مرگبار

آخرالزمان: جنگ جهانی دوم از شش قسمت تشکیل شده است.

بازیابی، ترمیم و رنگ‌آمیزی عالیِ تصاویر، موسیقی متن بسیارخوب، و حفظ کردن زنجیره وقایع و اتفاقات منجر به تولید یک مستند یک‌پارچه شده است. نهایتا شاید نتوان گفت «آخرالزمان: جنگ جهانی دوم» در سوژه‌ای که روی آن دست گذاشته است بهترین است. با توجه به گستردگی تاریخ مورد روایت قرار گرفته شما نیاز به اطلاعات فراگیرتری دارید، ولی می‌توان گفت دیدن آن برای طرفداران مستندهای تاریخی و آشنا با سوژه، لذت‌بخش است.

مشاهده آنلاین

برای مشاهده این مستند نیازی نیست که آن را دانلود کنید. شما میتوانید آن را به صورت آنلاین همراه با زیرنویس در کانال آپارات ما ببینید.

برای مشاهده مستند روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده آنلاین مستند Apocalypse The Second World War

پوستر ها و تصاویر فیلم

مستند آخرالزمان جنگ جهانی دوم

مستند آخرالزمان جنگ جهانی دوم

آخرالزمان جنگ جهانی دوم

دیدگاهتان را بنویسید

۱ دیدگاه