نبرد کی‌یف

نبرد کی‌یف

نبرد کی‌یف به عملیات نظامی آلمان نازی در سال ۱۹۴۱ گفته می‌شود که طی آن حجم وسیعی از نیروهای کمونیستی شوروی در اطراف شهر کی‌یف در اوکراین به محاصره درآمدند و در نهایت نبرد با تسلیم نیروهای شوروی و پیروزی قاطع آلمان نازی به انتها رسید. نبرد کی‌یف بزرگترین محاصره نیروهای نظامی در طول تاریخ بوده‌است که طی آن ۶۶۵۰۰۰ نیروی نظامی شوروی به اسارت آلمان نازی درآمدند. این نبرد بزرگترین شکست شوروی درجنگ جهانی دوم بود.

تاریخ: ۲۳ آگوست تا ۲۶ سپتامبر ۱۹۴۱

مکان:

 منطقه  کی‌یف
نتیجه:
 پیروزی قاطع آلمان نازی
طرفین درگیر:
 آلمان نازی  |  اتحاد جماهیر شوروی

پیش زمینه

پس از پیروزی‌های سریع ورماخت در ابتدا حمله به شوروی، هیتلر بر خلاف نظر ژنرال‌ها و ستاد فرماندهی سپاه مرکز ارتش دستور داد تا قبل از حمله به مسکو، اوکراین به طور کامل فتح شود. از اینرو سپاه دو زرهی از سپاه مرکز ارتش به سمت جنوب حرکت کرد تا به سپاه جنوب ارتش بپیوندد و چهار سپاه شوروی را بین رود دنیپر و شهر کی‌یف به محاصره در بیاورند.

نبرد

سپاه‌های زرهی آلمان به سرعت پیشروی کردند تا نیروهای شوروی را به محاصره دربیاوردند. این امر بودیونی فرمانده نیروهای شوروی را کاملاً غافلگیر کرد. از اینرو استالین، بودیونی را در تاریخ ۱۳ سپتامبر از فرماندهی برکنار کرد و هیچ کسی را هم به عنوان جایگزین وی انتخاب نکرد. در نتیجه نیروهای شوروی تحت اختیار فرماندهان موضعی قرارگرفتند و بدون فرماندهی یکپارچه نبرد را ادامه دادند. حلقه محاصره در تاریخ ۱۶ سپتامبر تکمیل شد. در این زمان سپاه یک زرهی تحت فرماندهی ژنرال اوالد فون کلایست و سپاه بیست و چهارم تحت فرماندهی ژنرال گودریان در منطقه‌ای به نام لوخویستا در ۱۹۰ کیلومتری کی‌یف به یکدیگر رسیدند. در این هنگام، با توجه به اینکه شوروی‌ها نیروی مکانیزه و زرهی قابل توجهی نداشتند و همچنین فاقد فرماندهی عالی بودند، امکان شکستن محاصره برایشان بسیار پایین بود و شکست نیروهای شوروی بسیار محتمل می‌نمود. سپاه‌های هفدهم و ششم سپاه جنوب و سپاه دوم سپاه مرکزی آلمان با کمک دو سپاه زرهی، حلقه محاصره را تنگ‌تر می‌کردند. شوروی‌ها نیز به سادگی تسلیم نمی‌شدند و جنگ سختی درگرفت که آلمان‌ها با استفاده از گلوله باران سنگین نیروهای دشمن بوسیله توپخانه، بمباران هوایی و شلیک تانک ها توانستند پیشروی کنند. در تاریخ ۱۹ سپتامبر شهر کی‌یف توسط نیروهای آلمانی فتح شد ولی مقاومت شوروی‌ها در اطراف شهر ادامه داشت. ظرف چند روز بعدی نیروهای شوروی به طور کامل شکست خوردند و آخرین گروه‌های آنها نیز در شرق کی‌یف در تاریخ ۲۶ سپتامبر تسلیم شدند.

حتما خوشتون میاد  ماموریت ناشناخته

در پایان حدود ۶۶۵۰۰۰ سرباز شوروی به اسارت نیروهای آلمانی درآمدند و ۸۸۴ تانک، ۴۱۸ توپ ضد تانک و ۳۰۱۸ قطعه ادوات توپخانه به غنیمت نیروهای آلمان نازی درآمد.

منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید