بمباران ھامبورگ

بمباران ھامبورگ

بمباران شدن هامبورگ توسط کشورهای متفق در طول جنگ جهانی دوم شامل چندین عملیات بمباران استراتژیک، حملات وسیع و تلفات زیادی بود. به عنوان یک بندر بزرگ و یک شهر صنعتی، لنگرگاه هامبورگ، زیردریایی ها و منطقه نفت خیز هامبورگ-هاربورگ در طول جنگ مورد حمله متفقین قرار گرفتند.
حمله در طول هفته آخر ماه جولای ۱۹۴۳ ، ملقب به عملیات Gomorrah، یکی از بزرگترین طوفان های آتش توسط نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا (RAF) و نیروی هوایی ایالات متحده (USAAF) را در طول جنگ جهانی دوم به وجود آورد، که ۴۲,۰۰۰ غیر نظامی کشته و ۳۷,۰۰۰ زخمی در هامبورگ برجای گذاشت و تقریبا تمام شهر نابود شد. قبل از توسعه طوفان آتش در هامبورگ برای مدتی باران نباریده بود و همه چیز در شهر بسیار خشک بود. هوای گرم غیر معمول و شرایط خوب به این معنا بود که بمباران بهطور بالایی پیرامون اهداف از قبل تعیین شده تمرکز داشتند و همچنین یک گردباد و طوفان چرخشی بسیار داغ تولید می کرد که گردباد آتشی با ارتفاع ۱,۵۰۰ فوت تولید کرد، اثری کاملا غیر منتظره. روشها و ابراز مختلف دیگری که پیشتر استفاده شده بودند به همان گونه پر اهمیت بودند ، مانند بمباران منطقه ای، مسیریاب ها، و رادار H2S به همراه یکدیگر برای کار با تاثیر مشخصی به کار گرفته شدند. شکل اولیه‌ای، از خاشه، با اسم رمز “پنجره”، با موفقیت برای اولین بار توسط RAF به کار گرفته شد برای سردرگم کردن رادارهای آلمانی به طور کامل. این حملات خسارات وحشتناکی به تولید تسلیحات آلمانها در هامبورگ رساندند.

نبرد هامبورگ

نبرد هامبورگ با اسم رمز عملیات Gomorrah مجموعه ای از حملات هوایی بود که از ۲۴ جولای، آغاز شد و ۸ روز و ۷ شب به طول انجامید. این در آن زمان بزرگترین حمله در تاریخ هوانوردی نظامی در دنیا بود و بعدها توسط مقامات بریتانیایی ، هیروشیمای آلمان نامیده شد.

تا زمانی تمرکز فرماندهی بمب افکن های RAF به هامبورگ تغییر یافت تمرکز آنها بر ناحیه صنعتی روهر قرار داشت که هدف پنج ماهه آنها بود.

این عملیات توسط فرماندهی بمب افکن های RAF (شامل اسکادرانهای RAAF و RCAF) و نیری هوایی هشتم USAAF هدایت می‌شد. گروه بریتانیایی حملات شبانه را و گروه آمریکایی حملات روزانه را هدایت می کردند.

نبرد ھامبورگ

حمله آغازین به هامبورگ شامل دو ابتکار جدید بر اساس نقشه بریتانیایی ها بود. آنها “پنجره” را به کار بردند برای سردرگم کردن رادارهای آلمانی که به عنوان خاشه شناخته شده بود ، در حالی که هواپیمای مسیر یاب که به طور معمول سکوت رادیویی را حفظ می کرد، بادی را که با آن روبه رو شدند را گزارش کرد. این اطلاعات پردازش شدند و به راهنماهای نیروی بمباران منتقل شدند.

اسکادران شماره ۳۵ نشانه گذاری هدف را هدایت کرد و به لطف هوای روشن و رادار H2S دقت راهنمایی با پایین آمدن نشانه گذارهای تا نزدیک به نقاط اهداف بسیار خوب بود. در روز ۲۴ جولای، در حدود ساعت ۵۷ دقیقه بامداد ، اولین بمباران توسط RAF آغاز شد و تقریبا یک ساعت به طول انجامید. سردرگمی که برای رادار آلمانی ها به وجود آمد تلفات هواپیماها را پایین نگه داشت. در حالی که حدود ۴۰,۰۰۰ آتش نشان برای آتش سوزی ها در دسترس بودند، کنترل منابع شان زمانی که مرکز تلفن آتش گرفت آسیب دید و مخروبه ها مانع ماشین های آتش‌نشانی در طول خیابانهای شهر می شدند؛ آتش سوزی ها همچنان تا سه روز بعد می سوختند.

حمله دوم روزانه ، توسط نیروهای هوایی ارتش ایالات متحده در ۱۶:۴۰ صورت گرفت. این برای ۳۰۰ هواپیما برای حمله به هامبورگ هانوفر پی ریزی شده بود اما مشکلات با جمع آوری نیروها در هوا باعث شدتنها ۹۰ بوئینگ بی ۱۷ فلایینگ فورترس به هامبورگ برسند. بمب افکن ها به لنگرگاه بلوم ووس و یککارخانه موتور هوایی حمله کردند؛ توپخانه ضد هوایی آلمانی ها به ۷۸ هواپیمای دشمن آسیب زدند. در مسیر بازگشت لنگرگاه به طور زیادی آسیب ندید و هدف تولید کننده موتور به دلیل وجود دود نمی توانست دیده شود (در عوض یک نیروگاه برق مورد حمله قرار گرفت ). ماسکیتوهای RAF حملات خصمانه ای را برای نگه داشتن شهر در وضعیت قرمز صورت دادند. آتش‌نشانان بیشتری از شهرهای دیگر از جمله هانوفر آورده شدند؛ در نتیجه زمانی که بمب افکن های آمریکایی حمله کردند آتش نشانها در هامبورگ بودند و آتش سوزی ها در هانوفر به طور شدیدی شهر را سوزاندند.

نبرد ھامبورگ

هواپیمای لنکستر بر فراز شهر هامبورگ

حمله دیگری توسط نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در هامبورگ برای آن شب به دلیل مشکلات دود که به وجود می آمد متوقف شد و ۷۰۰ بمب افکن در عوض به شهر اسن حمله کردند. ماسکیتو ها حمله خصمانه دیگری صورت دادند.

حمله سومی در صبح روز ۲۶ ام انجام گرفت. حمله شبانه RAF روز ۲۶ جولای ساعت ۲۰ دقیقه بامداد به طور محسوسی سبک بود به دلیل طوفان و رعد برق و بادهای شدید در دریای شمال که تعداد قابل توجهی از بمب افکن ها قسمت منفجره بارهای بمب شان را با تنها ۲ بمب گزارش شده رها کردند. آن حمله معمولا جز رقم نهایی حملات عملیات Gomorrah که ارائه می شود حساب نمی شود. در روز ۲۷ ام حمله ای صورت نگرفت.

حتما خوشتون میاد  هنر سخنرانی هیتلر

در شب ۲۷ جولای اندکی قبل از نیمه شب، ۷۳۹ هواپیمای RAF به هامبورگ حمله کردند. هوای گرم و خشک غیر معمول، تمرکز بمباران در یک منطقه و محدودیتهای آتش نشانی به خاطر بمب های بلاک بوستر استفاده شده در بخش ابتدایی حملات و یادآوری خدمه آتش نشانی هانور برای شهر خودشان به اصطلاحا طوفان آتش خاتمه داد. آتش گردبادی، جهنم وسیعی با بادهایی با سرعت بیش از ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت و دمایی متجاوز از ۸۰۰ درجه سانتیگراد و ارتفاعی بیشتر از ۱۰۰۰ پا ، سوختن بیش از ۲۱ کیلومتر مربع از شهر را منجر شد. آسفالت خیابانهای در شعله های آتش منفجر شدند، و سوخت نفتی از کشتی های آسیب دیده و نابود شده، قایق ها و تانکهای ذخیره به درون آب کانالها و بندر جاری شدند، که باعث شد به طور کامل در آتش سوخته شوند. اکثریت مرگ ها در عملیات Gomorrah در این شب اتفاق افتادند. تعداد زیادی از آن کشته شدگان در حال جستجوی پناهگاهها و انبارها کشته شدند ، طوفان آتش از اکسیژن در بالای شهر سوخته استفاده می کردند. بادهای سریع ایجاد شده توسط طوفان آتش قدرت آن را داشت که خیابانها را از مردم خالی کرد :

برخی مردم که سعی کردند از سانحه بگریزند، توسط آتش به داخل کشیده شدند، همه آنها یک مرتبه درست در مقابل شما ناپدید شدند (…) شما باید خودتان را نجات دهید یا سعی کنید تا جایی که می توانید از آتش دور شوید، چون طوفان شما را به داخل خودش می کشد.

بمباران ھامبورگ

در شب ۲۹ جولای، هامبورگ مجددا توسط بیش از ۷۰۰ هواپیمای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا مورد حمله قرار گرفت. یک حمله برنامه ریزی شده در روز ۳۱ جولای به دلیل هوای طوفانی در انگلستان متوقف شد. آخرین حمله عملیات Gomorrah در روز ۳ آگوست ترتیب داده شد.

عملیات Gomorrah قریب به ۴۲,۶۰۰ نفر را کشت، ۳۷,۰۰۰ زخمی به جای گذاشت و باعث شد حدود یک میلیون غیر نظامی آلمانی شهر را ترک کنند. نیروی کار شهر به طور دائمی ۱۰ درصد کاهش یافت. حدود ۳۰۰۰ هواپیما آماده باش بودند، ۹۰۰۰ تن بمب ریخته شدند و بیش از ۲۵۰,۰۰۰ خانه و ساختمان تخریب شدند. پس از آن هیچ حمله شهری چنین شوکی به آلمان وارد نکرد آنچنان که حمله به هامبورگ انجام داد؛ اسناد نشان می دهند که مقامات آلمانی کاملا هشدار داده شده بودند و برخی اذعانات از بازجویی های بعدی متفقین از افسران نازی حاکی از آنند که هیتلر گفته بود که حملات بیشتر با قدرت مشابه آلمان را از جنگ خارج خواهند کرد. تلفات صنعتی وحشتناک بودند، هامبورگ هرگز به تولید کاملش بازیابی نشد، تنها این امر در حوزه صنعت نظامی ضروری صورت گرفت، که حداکثر تلاشها به کار گرفته شده بودند. تصاویر گرفته شده توسط منابع آلمانی حاکی از آنند که ۱۸۳ کارخانه بزرگ از ۵۲۴ عدد واقع در شهر و ۴۱۱۸ عدد از مجموع ۹۰۶۸ کارخانه کوچک کاملا ویران شدند. تلفات دیگر شامل آسیب یا نابودی ۵۸۰ واحد نظامی و صنعتی،که ۲۹۹ شان به اندازه ای مهم بودند که نام آنها لیست شود. سیستم حمل و نقل محلی به طور کامل نابود شد و تا مدتها بعد به وضعیت طبیعی باز نگشت. خانه های مسکونی نابود شده به ۲۱۴,۳۵۰ عدد از تعداد ۴۱۴,۵۰۰ تخمین زده می شود. هامبورگ توسط حملات هوایی دیگری ۶۹ مرتبه قبل از اتمام جنگ جهانی دوم آسیب دید.

منظره شهر

منطقه کامل تخریب شده همربروک، که در آن به طور عمده کارگران بندر زندگی می کردند، هرگز به عنوان یک منطقه مسکونی بازسازی نشد بلکه به عنوان یک منطقه تجاری بازسازی شد. منطقه همسایه‌ای روتنبورگسورت سرنوشتی مشابه داشت، تنها به عنوان منطقه ای مسکونی کوچک بازسازی شد. خط قطارشهری که این مناطق را با یک ایستگاه مرکزی متصل می کرد نیز هرگز بازسازی نشد. در مناطق مسکونی تخریب شده بسیاری خانه ها در طول خیابانها بازسازی شدند و بنابراین دیگر بلوک های بهم متصل را شکل ندادند. تپه های Öjendorfer Park به وسیله مخروبه هایی از خانه های ویران شده شکل گرفته اند.

بمباران ھامبورگ

در ژانویه ۱۹۴۶ ، جراحی در نیروی هوایی ایالات متحده به نام Cortez F. Enloe که در بخش تحقیقات بمباران استراتژیک ایالات متحده (USSBS) کار می کرد، گفت که بمب اتمی انداخته شده در ناکازاکی چنین آسیب آتشی نزد که حملات هوایی گسترده به هامبورگ داشتند. وی تخمین زد که بیش از ۴۰,۰۰۰ نفر در هامبورگ جان باختند.

برای مشاهده مستند چند دقیقه ای از بمباران هامبورگ بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بمباران ھامبورگ

دیدگاهتان را بنویسید