درباره فریتز کلینگنبرگ

فریتز کلینگنبرگ

فریتز کلینگنبرگ (۱۹۱۲-۱۹۴۵) او از افسران وافن اس اس بود لشگر داس رایش خدمت میکرد و همچنین فرمانده ۱۷th SS Panzergrenadier Division Götz von Berlichingen بود.

او بیشتر به خاطر فراست و شجاعت فوق العاده ای که در تصرف بلگراد پایتخت یوگسلاوی از خود نشان داد معروف است و به افتخار همین موفقیت وی به دریافت نشان صلیب شوالیه مفتخر گردید.

فریتز کلینگنبرگ در تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۱۲ در شهر روورشاگن واقع درایالت مکلنبورگ در آلمان امروزی متولد شد. پدرش صاحب یک مغازه لبنیاتی بود. فریتز کلیگنبرگ پس از اتمام دوره دبیرستان در دانشگاه روستوک به تحصیل تاریخ مشغول شد اما در سال ۱۹۳۴ تحصیل را رها کرد و به نیروی اس اس پیوست. وی پس از اتمام دوره آموزشی در واحد استاندارد ژرمانیا که بعدها به لشگر داس رایش شهرت یافت به خدمت مشغول شد و با آغاز جنگ دوم جهانی به واحد SS-VT که بعدها هسته اولیه وافن اس اس را تشکیل داد ملحق شد.

او در جنگ از خود شجاعت و بی پروائی های زیادی به منصه ظهور رساند که مهمترین آنها تصرف شهر بلگراد بود. وی در جریان حمله آلمان به یوگسلاوی در سال ۱۹۴۱ به همراه تعداد اندکی از افراد اس اس تحت امرش و در حالی که بلگراد پایتخت یوگسلاوی به طور کامل تحت کنترل نیروهای یوگسلاوی بود وارد آن شهر شد و زمانی که توسط سربازان یوگسلاوی محاصره شد درخواست نمود که با شهردار شهر بلگراد صحبت نماید. او در ملاقات با شهردار خواستار یک تماس تلفنی با مقامات آلمانی گردید و پس از گرفتن یک شماره تلفن و اندکی صحبت و پس از قطع تلفن به شهردار و مقامات اعلام نمود که فرماندهان آلمانی به وی گفته اند در صورت عدم تسلیم شهر بلگراد آن شهر را با بمب باران هوائی ویران خواهند نمود. این تهدید که اساسا واقعیت نداشت موجب تسلیم شهر به وی با تعداد اندکی از نیروهایش گردید و به افتخار همین موفقیت وی به دریافت نشان صلیب شوالیه مفتخر گردید.

درباره فریتز کلینگنبرگ

فریتز کلینگنبرگ

او در ۲۱ دسامبر ۱۹۴۴ به درجه سرهنگی ارتقا یافت و ۲ هفته بعد در تاریخ ۱۲ ژانویه ۱۹۴۵ به فرماندهی لشگر ۱۷ زرهی پانزرگرانادیر منصوب شد. لشگر وی دستور داشت تا با الحاق به سپاه سیزدهم اس اس تحت فرماندهی ماکس سیمون از ناحیه ای بین نوشتاد و لاندائو واقع در جنوب شرقی ساربروکن (جنوب غربی آلمان و در نزدیک مرز فرانسه) دفاع نماید. این منطقه در معرض حملات سپاه پانزدهم و هفتم ایالات متحده قرار داشت. زمانی که در ۲۲ مارس ۱۹۴۵ خط دفاعی ارتش آلمان فروپاشید کلینگنبرگ در میان زخمی های این نبرد قرار داشت. او در حالی که مجروح بود لشگر خود را به نزدیکی هرکسهایم به عقب کشید و در همان جا بر اثر شدت جراحات درگذشت. او را در گورستان سربازان آلمانی در شهر آندیلی در جنوب شرقی فرانسه به خاک سپردند.

مدالهای فریتز کلینگنبرگ

مدالهای فریتز کلینگنبرگ

زندگی شخصی

کلینگنبرگ قد بلند بود و ۱۹۳ سانتی متر قد داشت.عکسی که از در مراسم اهداء مدال صلیب شوالیه در سال ۱۹۴۱ در اقامتگاه هیتلر در برگهوف در کنار هیتلر گرفته شده این موضوع را نشان میدهد عکاس این عکس هاینریش هوفمان که به بلندی قد کلینگنبرگ نسبت به هیتلر (۱۷۵ سانتی متر) پی برده بود از فریتز خواست تا کمی عقب تر بایستد تا این موضوع زیاد نمایان نشود ولی با این حال این مورد در عکس مشخص است.

حتما خوشتون میاد  عملیات بارباروسا

فریتز کلینگنبرگ

دیدگاهتان را بنویسید