درباره هانا رایچ

درباره هانا رایچ

هانا رایچ (۱۹۱۲-۱۹۷۹) خلبان اهل آلمان و در یک دوره زمانی خلبان مخصوص آدولف هیتلر پیشوای آلمان بود. او تنها زنی بود که نشان صلیب آهنی درجه یک و نشان سینه ترکیبی خلبانی و رصد طلایی با الماس نیروی هوایی آلمان را در جنگ جهانی دوم دریافت کرد. او بیشتر به خاطر پرواز و فرودش درسنگر مخصوص هیتلر در برلین در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم در میان محاصره شدید ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی شهرت دارد. او اولین خلبان زن در جهان بود که با بالگرد، هواپیمای با نیروی راکت، هواپیمای جت و همچنین با گلایدر بر فراز کوه‌های آلپ، پرواز کرد. او بیش از چهل رکورد جهانی پرواز در زمینه ارتفاع و مدت زمان پرواز قبل و بعد از جنگ جهانی ثبت کرد و برخی از رکوردهای پرواز او با گلایدر تا امروز نیز پابرجا هستند.

سنگر پیشوا

در آخرین روزهای جنگ، هیتلر دستور خلع درجه و مقام هرمان گورینگ فرمانده نیروی هوایی آلمان را به اتهام خیانت صادر کرد و در پی آن ژنرال روبرت ریتر فون گرایم را جایگزین وی کرد. پس از دریافت این ترفیع، فون گرایم از رایچ خواست تا او را با هواپیما به برلین که به شدت در محاصره نیروهای شوروی بود ببرد.

هانا رایش

رایچ در سال ۱۹۴۱ در مراسمی که آدولف هیتلر پیشوای آلمان در حضور هرمان گورینگ فرمانده نیروی هوایی آلمان، نشان صلیب آهنی درجه دو را به او اعطا کرد.

رایچ، فون گرایم را با یک هواپیمای فیزلر فی ۱۵۶ در بین پدافند هوایی شدید کمونیست‌ها، با پرواز در ارتفاع پایین در محلی به نامتیرگارتن (باغ حیوانات) در نزدیکی دروازه براندنبورگ در برلین فرود آورد. پای فون گرایم در این پرواز به علت اصابت گلوله شورویها زخمی شد. پس از فرود، رایچ و فون گرایم به محل سنگر پیشوا رفتند تا در آنجا هیتلر رسماً فون گرایم را به مقام فرماندهی نیروی هوایی آلمان که در آن زمان به غیر از یک نام چیز دیگری نبود و عملاً هواپیمایی در اختیار نداشت، ارتقاء دهد. در هنگام بمباران شدید سنگر پیشوا توسط شورویها، هیتلر یک ویال حاوی سم به فون گرایم و یکی دیگر نیز به رایچ داد. رایچ، سم را با رغبت پذیرفت و کاملاً آماده بود تا در کنار پیشوا در برلین کشته شود. با دستور هیتلر، رایچ، فون گرایم را در عصر روز ۲۸ آوریل ۱۹۴۵، ساعاتی قبل از سقوط برلین، با هواپیما زیر آتش سنگین پدافند هوایی کمونیست‌ها از شهر خارج کرد تا این آخرین پرواز هواپیمایی آلمانی در جنگ جهانی دوم از برلین باشد.

حتما خوشتون میاد  درباره ویلهلم کایتل

پس از جنگ

رایچ و فون گرایم توسط نیروهای امریکایی دستگیر شدند. فون گرایم در بازداشت خودکشی کرد و رایچ یک سال و نیم زندانی بود. در این مدت پدرش، مادر و خواهر و فرزندان خواهر او را کشت و بعد خودکشی کرد. اما بعد از آزادی، دوباره به دنیای پرواز بازگشت و افتخاراتی دیگر بر افتخاراتِ قبلی‌اش افزود: مقام سوم مسابقات جهانی پرواز با گلایدر در ۱۹۵۲، قهرمان پرواز با گلایدر در آلمان ۱۹۵۵، شکستن رکوردِ بیش‌ترین مسافتِ پرواز با گلایدر در آلمان ۱۹۵۶ (۳۷۰ کیلومتر)، و شکستن رکوردِ بیش‌ترین ارتفاع در پرواز با گلایدر در آلمان ۱۹۵۷ (۶۸۴۸ متر).

اگر از آن‌هایی هستید که در هر واقعه‌ی تاریخی به دنبالِ تئوری توطئه می‌گردند، توجه کنید که هانا رایچ بعد از جنگ جهانی به ندرت با هواپیماهای دارای قابلیت حملِ بمب پرواز کرده… شاید، فقط شاید، نزدیکیِ و وفاداریِ او به هیتلر باعث شده بود که متفقین نگرانِ انتقامِ احتمالیِ او باشند. انتقامی که هرگز رخ نداد، و او در سال ۱۹۷۹، در سن شصت و هفت سالگی در آلمان غربی درگذشت.

منابع : ویکی پدیا , کوچه ها

دیدگاهتان را بنویسید