درباره هانس استر

هانس استر

هانس استر (۱۸۸۷-۱۹۴۵) ژنرال ارتش آلمان و جانشین اطلاعات نظامی ارتش تحت امر دریاسالار ویلهلم کاناریس و از مخالفان سر سخت هیتلر و حزب نازی و از ترسیم کنندگان اصلی برنامه نیروی مقاومت آلمان از ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۳ بود.

او در درسدن ساکسونی به دنیا آمد پسر کشیشی از کلیسای پروتستان فرانسه از اهالی الزاس بود. در ۱۹۰۷ به توپخانه پیوست در جنگ جهانی اول تا ۱۹۱۶ یعنی تا زمانی که با درجه سروان گماشته رییس سر فرماندهی ارتش شد در جبهه غرب جنگید. بعد از جنگ بهتر از انی تشخیص داده شد که مشمول تقلیل شمار افسران که به موجب بندهای پیمان ورسای باید تعداد انان ۴۰۰۰۰ نفر تنها می‌بود بشود و در ارتش باقی‌ماند با این حال بخاطر بی مبالاتی در قضایایی مربوط به ناحیه راینلند به دردسر افتاد.

او خیلی زود شغلی در سازمان جدیدی که هرمان گورینگ تحت پلیس پروس بوجود آورده بود پیدا کرد. او در اکتبر ۱۹۳۳ به ( اب ور ) سازمان اطلاعات نظامی ارتش منتقل شد. در چنین شرایطی با همدستان آینده خود هانس برند گسویوس و و آرتور نبه که در گشتاپو کار می‌کردند ملاقات کرد. استر همچنین در این مدت تبدیل به محرم راز ویلهلم کاناریس فرمانده سازمان اطلاعات نظامی ارتش که مافوقش بود شد.

مانند بسیاری از افسران آلمانی استر در ابتدا موافق هیتلر بود. اما خیلی زود عقیده‌اش در ۱۹۳۴ و بعد از شب دشنه‌های بلند برگشت. که در آن اس اس بدون هیچ حکم قضایی و غیر مجاز اکثر رقبای همکار خود و رهبران اس آ و همچنین مخالفین سیاسی خود مانند ژنرال کورت فن شلایشر اخرین صدراعظم جمهوری وایمار و همچنین ژنرال فردیناند فن بردو فرمانده سابق اطلاعات نظامی ارتش را بقتل رساندند. در ۱۹۳۸۸ ماجرای بلومبرگ-فریچ و تصویب برنامه دولتی نژاد پرستانه ضد یهودی نازی‌ها ناسازگاری طبیعی استر با نازی‌ها را به کینه و نفرت عمیقی تبدیل کرد. در جریان بحران فریچ استر ژنرال بالودویگ بک ریاست ستاد مشترک را ملاقات کرد.

موقعیت استر در سازمان اطلاعات نظامی ارتش فرصت گران بهایی را در اختیار توطئه گران ارتشی ضد نازی و مقاومت آلمان قرار داد. اطلاعان نظامی می‌توانست نامه‌های جعلی درست کند و به مواد و منابع طبقه بندی شده دسترسی داشته باشد و همچنین استتاری برای توطئه‌های ضد نازی تحت عنوان فعالیت‌های محرمانه اطلاعاتی تهیه کند و بین سلول‌های پراکنده مقاومت که بدون کمک اطلاعات نظامی از هم پاشیده بودند ارتباط برقرار کند. او همچنین نقش مرکزی در اولین توطئه ی ارتش برای براندازی هیتلر داشت. که ریشه ان در توجه هیتلر برای حمله به چکسلواکی بود. در اوت ۱۹۳۸ بک صریحاً در ملاقات ژنرالها در برلین گفت که به عقیده او قدرت‌های غربی بر سر قضیه چکسلواکی با آلمان خواهند جنگید. وقتی هیتلر از این مطلع شد بک را وادار به پذیرش استعفا کرد. بک بسیار در ارتش مورد احترام بود و عزل او باعث شکه شدن افسران سپاه شد. جانشین او ژنرال فرانتس هالدر ارتباط خود با بک و استر را حفظ کرد هالدر در یک محفل خصوصی گفته بود او هیتلر را تجسمی واقعی از شیطان می داند. در ماه سپتامبر طرح ضد نازی ارتش برنامه ریزی شد با داخل شدن فیلد مارشال اروین فون ویتزلبن فرمانده ارتش در منطقه نظامی برلین در ماجرا بدینسان همه چیز برای یک کودتای موفق اماده بود.

استر، گسویوس و دکتر یالمار شاخت به بک و هالدر برای یک کودتای فوری اصرار می‌کردنداما ژنرالها موافق این بودند که تنها در صورتی می‌توانند موافقت و پشتیبانی افسران سپاه را برای کودتا جلب کنند که هیتلر حرکت نمایانی برای شروع جنگ انجام دهد با این اوصاف هالدر از استر خواست تا کارها برای کودتا را اماده و تنظیم کند سرانجام موافقت شد وقتی هیتلر به وضوح وارد جنگ با چکسلواکی شد هالدر کودتا را براه بیندازد. از این رو مامور مخفی توطئه گران با کمک گروه اطلاعات نظامی استر به بریتانیا رفت تا به این کشور اصرار کنند که در قضیه بحرات منطقه سوودت قویا با هیتلر مخالفت کند. با این وجود در ۲۸ سپتامبر نخست وزیر نویل چمبرلن موافقت کرد در نشستی در مونیخ شرکت کند که این نشست منتهی یه تجزیه چکسلواکی شد. فتح سیاسی هیتلر روحیه را بیشتر وانسجام نیروی مقاومت آلمان را نابود کرد. هالدر دیگر از طرح کودتا پشتیبانی نمی‌کرد. این نزدیک به موفقیت ترین برنامه توطئه گران ارتش آلمان علیه هیتلر قبل از کودتای ۲۰ ژوئیه ۱۹۴۴ بود.

وقتی در اواسط ۱۹۳۹ جنگ رو به گسترش بنظر می امد کوشش ها برای یک کودتای اولیه دوباره زنده شد. استر همچنان در تماس با هالدر و ویتزلبن بود اما بسیاری از افسران بخصوص انهایی که اصالتاً پروسی بودند به شدت ضد لهستانی نیز بودند و جنگ را برای دانتزیگ (گدانسک فعلی) و باقی قلمرو از دست رفته شرقی را توجیه پذیر می دیدند.

حتما خوشتون میاد  درباره رزا شانینا

با بالا گرفتن جنگ جهانی دوم مقاومت در ارتش مشکل دار تر شد چرا که خود این مقاومت می توانست به شکست کلی آلمان در جنگ منتهی شود. با این حال وقتی بلا فاصله بعد از قضیه لهستان هیتلر اماده حمله به فرانسه شد در ۱۹۳۹ هالدر و سایر ژنرالهای عالی رتبه این جنگ را عبث و غیر واقع بینانه می دیدند و دوباره سرگرم طراحی کودتا به اصرار استر و کاناریس شدند با این حال وعده ی هیتلر برای از بین بردن روح حاکم بر زوسن (زوسن محلی بود که سرفرماندهی عالی ارتش آلمان در ان قرار داشت) که او این روح حاکم را حس شکست می دانست باعث ترس هالدر از این شد که نیروی مقاومت در حال لو رفتن است پس تمام اسناد و مدارک جرم و توطئه را نابود کرد.

در این زمان در اقدامی که حتی توطئه گران ان را خیانت به کشور می دانستند، استر به رابط نظامی هلند برت ساس بیش از بیست بار پیام هشدار امیز از خطر حمله قریب‌الوقوع آلمان به هلند ارسال کرد ساس این پیام ها را به دولتش رساند اما باور نکرد. خود استر براورد می کرد که این خیانت به بهای زندگی ۴۰۰۰۰۰ سرباز آلمانی تمام شود اما تصمیمش راانجام داد چرا که این را برای جلوگیری از مرگ میلیون ها نفر لازم می دید و بدون تردید جلوگیری از ورود آلمان به جنگی ویرانگر می توانست یک پیروزی زود هنگام برای آلمان باشد.

سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۲ زمان درجا زدن مقاومت آلمان بود بسیاری از افسران راضی بودند که اینگونه فکر کنند که ترس شان از یک فاجعه نظامی اشتباه بوده و عده ای دیگر همچنان مخالف هیتلر و نازی ها بودند اما با توجه به محبوبیت عظیم هیتلر بین توده ی عوام مردم حرکت بر عیله او را غیر ممکن می دیدند. استر خستگی ناپذیر اما در چنین شرایطی شبکه مقاومت را بازسازی می کرد.در ۱۹۴۱ زمانی که نابودی سازمان یافته یهودیان اروپا با حمله به اتحاد جماهیر شوروی اغاز شد استر و تیم اطلاعاتی نظامی اش با هنینگ فن ترشکو از گروه مقاومت در سپاه مرکزی آلمان ارتباط برقرار کردند. در ۱۹۴۲ مهمترین یارگیری استر ژنرال فردریش اولبریشت رییس سازمان ژنرالهای ارتش در سرفرماندهی در بندلربلاک در مرکز برلین بود که تمام سیستم های مخابراتی مستقل و واحد های ذخیره را در کل آلمان کنترل می کرد. استر و گروه اطلاعات نظامی اش برای ترشکو و افرادش بمب های ساخت بریتانیا تهیه کردند ( بمب های آلمانی قبل از عمل صدا بوجود می اورد و برای ترور مناسب نبود ) ترشکو و تیمش در چندین اقدام برای ترور هیتلر از این بمب ها استفاده کردند که همگی نا موفق بود.

به هر حال در اواخر ۱۹۴۳ کوشش تیم اطلاعات نظامی استر برای نجات یهودی ها به وسیله گشتاپو کشف شد. استر از کار برکنار شد. هانس فن دوهنانی که اندکی قبل از جنگ به اطلاعات نظامی پیوسته بود و دیتریش بونهوفر که یک مذهبی لوتریان معروف و با جناق دوهنانی بود ۱۴ یهودی را به شکل ماموران سازمان اطلاعات نظامی آلمان در اورده بودند و می خواستند تحت عنوان عملیاتی ساختگی به نام U-۷ به سوییس فراری دهند اما هر دو بازداشت شدند و استر در حبس خانگی قرار گرفت اما دخالت انها در مقاومت آلمان بعد از کودتای ۲۰ ژوئیه ۱۹۴۴۴ آشکار شد.

استر روز بعد از کودتای ۲۰ ژوئیه بازداشت شد. در روز ۴ اوریل دفتر یاداشت های روزانه دریاسالار کاناریس کشف شد و در خشم ناشی از خواندن ان هیتلر دستور اعدام تمام اعضای مقاومت آلمان و توطئه گران نظامی را داد. در ۸ اوریل استر بونهوفر و کاناریس در دادگاه نمایشی و غیر علنی اس اس با ریاست قاضی اوتو ثوربک به مرگ محکوم شدند و در سحرگاه روز بعد هر سه در اردوگاه مرگ فلوسنبورگ به دار اویخته شدند. انها را بزور قبل از دار زدن عریان کرده بودند. اردوگاه دو هفته بعد بدست ارتش ایالات متحده امریکا آزاد شد.

فابین فن اشلابرندرف یکی از معدود تنظیم کننده های فعالیت های ضد نازی که تا بعد از جنگ زنده مانده استر را اینگونه توصیف می کند:

مردی که منظور خدا از خلقت مردان فردی مثل او بوده. ذهنی سالم و روشن روانی صاف و دلیر و بی باک در مقابل خطرات.

دیدگاهتان را بنویسید