هنر سخنرانی هیتلر

هنر سخنرانی هیتلر

آدولف هیتلر معتقد بود که سخنرانی در مجامع بیشتر از نوشتن می‌تواند برای او قدرت به ارمغان بیاورد.این طرز تفکر او کاملا صحیح بود. شاید اگر سخنرانی های هیتلر نبود نه خبری از قدرت او و نه خبری عظمت حزب نازی بود و دیگر جنگ جهانی دومی درکار نبود. پیرو همین مسئله او در سال ۱۹۲۴ در کتاب خود بنام ،نبردمن، نوشت :

من می‌دانم که انسان ها از نوشتار کمتر از گفتار تاثیر می‌پذیرند و هر جنبش بزرگ روی زمین رشد خود را مدیون خطیبان برجسته است تا نویسندگان بزرگ.

هنر سخنرانی هیتلر

بر اساس اظهارات هیتلر او پیش از شروع جنگ جهانی اول، فردی علاقه‌مند به مطالعه بوده است. با شروع جنگ او در مرکز فرماندهی هنگ خود، به کارهای هنری‌اش می‌پرداخت و برای ارتش روزنامه تهیه میکرد. پس از پایان جنگ او در ارتش باقی‌ماند و در هین گذراندن دروه های آموزشی و شناسایی‌، اصول چگونگی فن سخنوری را نیز فراگرفت. زمانی که وی به حزب نازی پیوست، سابقه انجام کار فرهنگی در ارتش و آموزشهای سخنوری، به وی کمک کرد تا به سرعت در حزب تبدیل به فردی شاخص شود.

ازجمله کسانی که بر شخصیت فردی هیتلر و فراگیری سخنوری او تاثیر بسزایی را داشتند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دیتریش اکهارت (Dietrich eckart) : او که روزنامه‌نگار و نمایشنامه نویسی مشهور بود، در یکی از سخنرانی های هیتلر او را دید و از او خوشش آمد و چون فردی نمایشنامه نویس بود، اصول سخنرانی و صحبت برای تعداد زیادی از تماشاگران را به هیتلر آموزش داد. او در سال ۱۹۲۶ براثر سکته قلبی درگذشت اما هیتلر کتاب “نبرد من” را به روح اکهارت تقدیم نمود.

اریک یان هانوسن (Erik jan Hanussen) : او فردی پیشگو و اهل علوم غیبیه و احضار کننده ارواح بود و به خواندن ذهن و هیپنوتیزم نیز می پرداخت. در سال ۱۹۴۳ سرویس اطلاعاتی امریکا گزارشی منتشر نمود که در آن اظهار شده بود هانوسن به هیتلر اصول و شیوه های هیپنوتیزم جمعی را یاد داده است و اینکه هانوسن قبل از به قدرت رسین هیتلر پیشبینی نموده بود که هیتلر روزی برای انبوهی از مردم سخنرانی خواهد کرد.

هاینریش هوفمن (Heinrich Hoffmann) : او عکاس شخصی هیتلر بود و ساعتها قبل از سخنرانی هیتلر از وی در هنگام سخنرانی عکس می‌گرفت و پس از پایان عکس برداری عکسها را با هیتلر مرور میکرد و ژستهایی را که تاثیر بیشتری بر مخاطبان خواهد داشت را به هیتلر پیشنهاد میکرد.

هنر سخنرانی هیتلر

هیتلر پس از اولین سخنرانی خود در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۰ در میان اعضای حزب، به سرعت به‌عنوان فعال‌ترین عضو حزب مطرح شد. توانایی های او در سخنرانی و تبلیغات سبب شد تا توسط درکسلر به عنوان مسئول پروپاگاندای (مسئول تبلیغات سیاسی) جزب کارگر انتخاب شود. او با استفاده از این مسئولیت توانست شهروندان بیشتری را جلب سیاست های حزب کارگر نماید. هر روز بر تعدد افرادی که در سخنرانی هیتلر حاضر می‌شدند افزوده میشد.

هیتلر در فوریه ۱۹۲۱ برای اولین بار با ارائه سخنرانی در میان یک اجتماع ۶۰۰۰ نفری فن بیان خود را به بهترین شکل ممکن به نمایش گذاشت. موضوع سخنرانی او بیشتر مربوط به مخالفت معاهده ورسای و سیاستمداران رقیب بود. سخنرانی های جنجالی او درباره مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و خصوصا آلمان پس از جنگ ادامه داشت و دیری نگذشت که او به عنوان چهره‌ای مقبول، جذاب و کاریزماتیک مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.

حتما خوشتون میاد  معرفی کتاب “خاطرات جنگ دوم جهانی”

در واقع اصلی ترین سرمایه سیاسی هیتلر توانایی فوق‌العاده او برای مجذوب نمودن شنوندگان به عنوان یک سخنران بود. به طوری که تا سال ۱۹۲۵ او در مونیخ به سرچشمه شور و هیجان سیاسی محلی تبدیل شده بود.

سخنرانی های هیتلر

اریش شاکه نویسنده آلمانی در کتاب “زنان هیتلر” می‌نویسد :

شاید هیتلر بدون انبوه زنانی که هنگام سخنرانی های او برایش ابراز احساسات میکردند و هورا می‌کشیدند یا در زندگی خصوصی درخدمت وی بودند هرگز تا آنقدر قدرتمند نمیشد. زنان در اجتماعات بزرگ دچار حملات هیستریک می‌شدند و دسته دسته از هوش می‌رفتند. آنان به شدت تحت‌تاثیر جذابیت عوام فریبانه هیتلر، نیروی هیپنوتیکی چشمان، طنین صدا و حرکات ناپلئونی او قرار داشتند.

سخنرانی کردن هیتلر

توانایی فوق‌العاده هیتلر در درک آنچه در ذهن مردم معمولی آلمان میگذشت و بیان کردن عمق مطلب، از همان آغاز پیروان جدید بسیاری را مجذوب میکرد. کورت لودک ،دوست قدیمی هیتلر، در کتاب خود، قابلیت های سخنوری هیتلر را اینگونه یاد آور می‌شود :

«توان نقادی من به کلی از دست رفته‌بود. چنان به تریبون تکیه داده بود که انگار میکوشید خود درونی‌اش را وارد خود‌آگاهی همه این هزاران نفر حاضر کند. داشت به صرف نیروی اقناعی‌اش توده ها ،از جمله مرا، تحت تاثیر یک افسون مسحور کننده قرار میداد… . نمیدانم احساساتی را که با شنیدن سخنان این مرد بر من چیره شد چگونه توصیف کنم. سخنانش مانند تازیانه بود. وقتی از خواری آلمان حرف میزد، احساس میکردم آماده‌ام به هر دشمنی یورش برم. چنان حس مردانگی آلمانی ها را بر‌می‌انگیخت که گویی آنها را به جنگ فرامی‌خواند. مرامش را چنان تبلیغ میکرد که انگار وحی منزل است… . جز او همه چیز را فراموش کرده بودم. بعد که به دور و برم نظر انداختم دیدم جاذبه او این هزاران نفر را یکجا فراگرفته است. البته من برای این تجربه آمادگی داشتم. مردی بودم ۳۲ ساله لبریز از نفرت و سرخوردگی، سرگردانی در جستجوی یک آرمان، میهن پرستی بدون راه مفرّی برای ابراز میهن پرستی‌اش، آرزومند قهرمانی بدون داشتن یک قهرمان انگار اراده استوار و شور و اشتیاق خالصانه این مرد در من نفوذ میکرد. وجد و سروری را تجربه میکردم که تنها می‌توانست با ایمان مذهبی همانند باشد.»

سخنرانی هیتلر

طبق آنچه گفته شد، بدون شک می‌توان هیتلر را یکی از بزرگترین سخنرانان تاریخ برشمرد که درصد بالایی از موفقیت را مدیون هنر سخنوری‌اش بوده است. در واقع او توانسته بود به‌واسطه این استعداد خارق‌العاده، خود را محبوب مردم سرزمینش نماید و حس میهن‌پرستانه را در وجود آنها دوباره زنده کند. تا آنجا که حتی بعد از خودکشی او، نوجوانان ۱۲-۱۳ ساله و پیرمرد های بالای ۶۰ سال و کهنه سربازان جنگ جهانی اول از برلین دفاع می‌کردند.

شما میتوانید ویدیو یکی از بهترین سخنرانی های هیتلر را در این لینک ببینید.

منابع : کتاب های؛ جنگ جهانی دوم در اروپا اثر فیلیپ گاوین، هیتلر و نازی ها برپایه اسناد تاریخی اثر دیوید اف کرو، آدولف هیتلر اثر برندا هاوگن و وبسایت عصر اندیشه

با تشکر از حمید عشقی،نویسنده خوب کتاب های تاریخی که در نگارش این مقاله به ما کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه