درباره ایسوروکو یاماموتو

ایسوروکو یاماموتو

ایسوروکو یاماموتو (۱۸۸۴-۱۹۴۳) در شهر ناگا اوکا متولد شد. پدرش یک سامورائی از طبقه متوسط بود و چون او در سن ۵۶ سالگی پدرش متولد شده بود نام او را ایسوروکو که معنی آن در زبان ژاپنی ۵۶ می شود گذاشتند.
وقتی او به سن ۱۰ سالگی رسید پدرش قسمتی از پای او را به رسم سامورائی ها برید. در سال ۱۹۱۶ نام خانوادگی آنها یاماموتو شد که در زبان محلی مردم شهر ناگا اوکا به معنی سامورائی می باشد. یاماموتو در سال ۱۹۱۸ با دختری به نام ره ای کو ازدواج نمود که حاصل این ازدواج ۲ فرزند دختر و ۲ فرزند پسر بود . وقتی در سال ۱۹۰۴ ناوگان نیروی دریائی ژاپن تشکیل شد او به این واحد پیوست و در نبرد ناو نیسشین خدمت کرد.

او در یکی از مجموعه نبردهای روسیه و ژاپن در سال ۱۹۰۵ به نام نبرد تسوشیما شرکت نمود و دراین جنگ ۲ انگشت سبابه و انگشت وسط دست چپ خود را از دست داد. او در سال ۱۹۱۴ به دانشکده ستاد فرماندهی نیروی دریائی رفت و با درجه ستوان دومی در سال ۱۹۱۶ از آن فارغ التحصیل شد. یاماموتو در سالهای ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۱ در دانشگاه هاروارد در آمریکا مشغول به تحصیل گردید و در این زمان دارای روحیه ضد آمریکائی شد و دائما جنگ با آمریکا را تشویق می کرد.
او سپس وابسته نظامی ژاپن در واشینگتن گردید. در سال ۱۹۳۳ او سروان شد. در سن ۴۰ سالگی آموزش توپخانه نیروی دریائی را فرا گرفت و در سال ۱۹۲۸ فرمانده ناو ایسوزو و سپس فرمانده ناو هواپیما بر آکاگی گردید. وی به شدت طرفدار ایجاد ناوگان هواپیمابر بود و ایجاد واحد هوائی نیروی دریائی را یک ضرورت میدانست . در سال ۱۹۳۰ به عنوان یک دریادار در کنفرانس نیروی دریائی در لندن شرکت نمود و در سال ۱۹۳۲ با درجه دریابان در این کنفرانس شرکت کرد.

یاماموتو و ویلبر وزیر نیروی دریایی آمریکا

یاماموتو و ویلبر وزیر نیروی دریایی آمریکا

ژاپن از سفیر آمریکا به نام ژوزف گریو به دلیل بمب باران ناوچه یو اس اس پانایا رسما عذرخواهی نمود. این مسئله موجب شد اویک میلیتاریست جنگ طلب معرفی گردد. در سال ۱۹۳۸ به دلیل شرکت ژاپن در پیمان سه جانبه بین کشورهای آلمان نازی و ایتالیای فاشیست و امپراطوری ژاپن که به تشویق و اصرار او شکل گرفت، تعدادی از دانشجویان و افسران ناراضی او را متهم به نادیده گرفتن مصلحت ژاپن نموده و تهدید به قتل گردید. یاماموتو در پاسخ به این عده چنین نوشت :
مرگ در راه امپراطور بزرگترین افتخار یک نظامی ژاپنی محسوب می شود.

یاماموتو در حال مطالعه نقشه آمریکا

یاماموتو در حال مطالعه نقشه آمریکا

در سال ۱۹۴۰ او به بالاترین درجه نظامی در نیروی دریائی ژاپن دست یافت. او در این پست ابداعات زیادی از خود نشان داد و طلب هواپیماهای زیرو و میتسوبیشی کلاس ۳ و ۴ را نمود. یاماموتو بزرگترین و اولین واحد هواپیما بر نیروی دریائی مرکب از ۶ ناو هواپیما بر را ایجاد نمود. وقتی جنگ آغاز شد او همچنین با ترکیب زیردریائی و ناو هواپیما بر و واحد های آبی خاکی تاکتیک جدیدی را ایجاد کرد.
در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ یاماموتو فرماندهی یکی از ۲ ناو هواپیما بر ژاپن را برای حمله به پایگاه نیروی دریائی آمریکا در اقیانوس آرام در پرل هاربور واقع در هاوائی به عهده داشت. این واحد ها مجموعا ۳۵۳ هواپیما در اختیار داشت. فرمانده واحد دوم، دریادار چوایچی ناگومو بود. این حمله که منجر به ورود آمریکا به جنگ گردید ضربه شدیدی به نیروی دریائی آمریکا محسوب می شد و بدین ترتیب جنگ بین دوکشور یعنی آنچه یاماموتو آن را انتظار می کشید رسما آغاز شد. یاماموتو در جنگ فیلیپین و جزایر ماریان موفق نشان داد اما در نبرد میدوی شکست خورد و دامنه شکست های سنگین ژاپن گسترش یافت. وقتی در نبرد گوادال کانال او متحمل شکستی سهمگین گردید مطبوعات ژاپنی او را ویرانگر احمق لقب دادند.

ایسوروکو یاماموتو

ایسوروکو یاماموتو

در ۱۴ آوریل ۱۹۴۳ مرکز شنود نیروی دریائی آمریکا یک پیام رمز را دریافت و کشف رمز نمود که جزئیات حرکت یاماموتو شامل روز و ساعت و زمان و مکان و نوع هواپیمائی بود که قرار بود یاماموتو را در صبح روز ۱۸ آوریل به یکی از جزایر سلیمان منتقل نماید. این اطلاعات با نام عملیات خونخواهی در اختیار روزولت قرار گرفت و او دستور داد یاماموتو را سرنگون و یا دستگیر نمایند. در صبح ۱۸ آوریل یک اسکادران از هواپیماهای پی ۳۸ لایتنینگ به هواپیمای دریادار یاماموتو بر فراز جزیره بواین حمله کردند.

یاماموتو در حال سان دیدن از خلبانان نیروی دریایی

یاماموتو در حال سان دیدن از خلبانان نیروی دریایی ساعاتی قبل از مرگ

ستوان دوم رکس باربر هواپیمای یاماموتو را هدف مسلسل قرار داد که درنتیجه آن موتور سمت چپ این هواپیما پس از چند سرفه آتش گرفت و هواپیما در جنگل سقوط نمود. صبح روز بعد یک واحد از سربازان ژاپنی به فرماندهی ستوان دوم هاماسونا، سایت سقوط هواپیما و جسد دریادار یاماموتو را یافتند. جنازه یاماموتو توسط سروان واتانابه و اعضای ستاد فرماندهی او سوزانده شد و توسط ناو جنگی مشهور ژاپنی موسوم به موساشی که آخرین کشتی تحت فرماندهی یاماموتو بود به توکیو حمل گردید. کشته شدن آدمیرال یاماموتو انعکاس زیادی در ژاپن و آمریکا داشت. در هنگام مراسم تدفین او در ۳ ژوئن ۱۹۴۳ از ازدحام و شرکت مردم بنا به دلایلی که هنوز مجهول می باشد جلوگیری شد. قسمتی از خاکستر او در گورستان توکیو دفن گردید و باقی مانده خاکسترش به آرامگاه خانوادگی او در ناگا اوکا منتقل گردید .

دیدگاهتان را بنویسید