درباره ایوان کونف

درباره ایوان کونف

ایوان استپانویچ کونف (۱۸۹۶-۱۹۷۳) در لودینو, امپراتوری روسیه متولد شد و در سن ۷۵ سالگی در مسکو در گذشت. کونف در یک خانواده روستایی زندگی کرد و دارای تحصیلات دانشگاهی بود. وی در دوران امپراتوری روسیه تزاری (۱۹۱۷-۱۹۱۶) سپس اتحاد جماهیر شوروی (۱۹۶۲-۱۹۱۷) به کشورش خدمت کرد. ایوان کونف از فرماندهان اصلی ارتش سرخ در طول جنگ جهانی دوم بود که در بازپسگیری مناطق اشغال شده بدست آلمان نازی و دیگر دول متحد نقش اساسی داشت. در سال ۱۹۵۶ به عنوان فرمانده نیروهای پیمان ورشو انقلاب مجارستان را با استفاده از تانک سرکوب کرد.

قبل از جنگ جهانی دوم

از سال ۱۹۱۶ وارد ارتش شاهنشاهی روسیه شد. هنگامی که انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ به پیروزی رسید به خانه بازگشت، در سال ۱۹۱۹ به عضویت حزب کمونیست و ارتش سرخ درآمد. در طول جنگ داخلی با ارتش سرخ به مبارزه با مخالفین پرداخت. فرمانده او در این زمان ،کلمنت وروشیلویف، یکی از همکاران نزدیک ژوزف استالین و کمیسر عالی دفاع بود. در سال ۱۹۲۶ کونف دوره های آموزشی افسر پیشرفته را در آکادمی نظامی فرونز تکمیل کرد و از سال ۱۹۳۱ به تدریج پیشرفت کرد. در ژوئیه ۱۹۳۸ او به عنوان فرمانده سپاه منصوب شد. در سال ۱۹۳۷ به عنوان معاون شورای عالی حزب کمونیست و در سال ۱۹۳۹ عضو کمیته مرکزی حزب بود.

ایوان کونف

جنگ جهانی دوم

در جنگ جهانی دوم هنگامی که آلمان به اتحاد جماهیر شوروی حمله کرد، ژنرال کونف به فرماندهی ارتش ۱۹ درمنطقه ویتبسک رسید و یک سری جنگ های دفاعی در طول عقب نشینی ارتش سرخ را انجام داد. او در فرماندهی جبهه کالینین از اکتبر ۱۹۴۱ تا اوت ۱۹۴۲ نقش کلیدی داشت و در نبرد مسکو حضور داشت. پس از دفاع موفقیت آمیز از پایتخت اتحاد جماهیر شوروی، استالین، کونف را ارتقاء درجه داد. او در غرب جبهه تا ماه فوریه سال ۱۹۴۳ ، شمال غربی جبهه تا ژوئیه ۱۹۴۳ و جبهه اوکراین از ژوئیه ۱۹۴۳ تا مه ۱۹۴۵ فرماندهی کرد. در نبرد کورسک شرکت داشت و فرماندهی بخش جنوبی ارتش سرخ در ضد حمله را بدست داشت. جایی که با استفاده از استتار نظامی و فریب ارتش آلمان موفق عمل کرد. پس از پیروزی در کورسک، ارتش کونف بلگورود، اودسا، خارکف و کی‌اف را باز پس گرفت. به دلیل دستاوردهای ارزشمندش درجنگ، فوریه ۱۹۴۴ کونف توسط استالین به مارشال اتحاد جماهیر شوروی ارتقا یافت. او یکی از ژنرال های مورد علاقه استالین و یکی از معدود فرماندهان ارشد معتمد وی بود. در سال ۱۹۴۴ ارتش کونف از اوکراین و بلاروس گذشته و به لهستان و بعد چکسلواکی رسید. ماه جولای به رودخانه ویستولا در مرکز لهستان دست یافت و به عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی معرفی شد. در سپتامبر ۱۹۴۴ نیروهای خود را از جبهه چهارم اوکراین پیشبرده و به اسلواکی رساند و به یاری پارتیزان های اسلوواکی در شورش علیه ارتش آلمان شتافت. با ورود ژنرال ژوکوف به برلین و تصرف این شهر ژنرال کونف نیز بخش های جنوبی آلمان را تصرف کرد، جایی که نیروهای وی به ارتش ایالات متحده در تورگاو رسید و مدت کوتاهی پس از تسلیم رسمی نیروهای آلمان، پراگ را نیز در اختیار گرفت.

حتما خوشتون میاد  تصاویر روز پیروزی در اروپا

پس از جنگ جهانی دوم

پس از جنگ کونف به عنوان فرمانده نیروهای اشغالگر شوروی در آلمان شرقی و همچنین کمیساریای عالی متفقین در اتریشمنصوب شد. سال ۱۹۴۶ پس از ژنرال ژوکوف او فرمانده نیروی زمینی شوروی و معاون اول وزیر دفاع اتحاد جماهیر شوروی شد و تا سال ۱۹۵۰ در این پست باقی ماند. سپس به فرماندهی منطقه نظامی کارپات منصوب شد. این تنزل رتبه آشکار در راستای سیاست های استالین بود که فرماندهان محبوب زمان جنگ را از منسب های مهم کنار می گذاشت تا جایگاه آنان تهدیدی برای موقعیت او نباشد. پس از مرگ استالین، کونف به اوج بازگشت. او از متحدان اصلی رهبر جدید حزب “نیکیتا خروشچف” بود. محاکمه رئیس پلیساستالین به کونف واگذار شد. او دوباره معاون اول وزیر دفاع و فرمانده نیروی زمینی شوروی شد و تا سال ۱۹۵۶ در این سمت باقی ماند، سپس به فرماندهی کل نیروهای مسلح کشورهای عضو پیمان ورشو ،بلوک شرق، رسید. مدت کوتاهی پس از این انتصاب شخصا فرماندهی سرکوب انقلاب مجارستان را بدست گرفت. او این پست را تا سال ۱۹۶۰ زمانی که از خدمت بازنشسته شد در اختیار داشت. او در سال های (۱۹۶۲-۱۹۶۱) مجدد به فرماندهی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در آلمان شرقی رسید. سپس به پست تشریفاتی بازرس کل وزارت دفاع منصوب شد. ژنرال کونف یکی از تاثیرگذارترین چهره های نظامی اتحاد جماهیر شوروی تا زمان مرگش در سال ۱۹۷۳ بود. او دو بار ازدواج کرد و دخترش ،ناتالیا کونف، رئیس گروه زبانشناسی و ادبیات دانشگاه روسیه است.

دیدگاهتان را بنویسید