داستان های ناگفته از جنگ جهانی دوم ؛ شیندلر ژاپن

شیندلر

وقتی که ارتش هیتلر در سال ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد بسیاری از یهودیان لهستانی به کشور همسایه خود لیتوانی فرار کردند. اما لیتوانی چیزی بیش از یک پناهگاه موقتی نبود. تابستان سال ۱۹۴۰ اتحاد جماهیر شوروی لیتوانی را فتح کرده‌بود و ارتش نازی‌ها در راه بود. خطر در کمین بود.

مشکل پناهجویان این بود که آنان برای سفر به اسناد و مدارک شناسایی نیاز داشتند و هیچ دولتی حاضر به صدور آنها نبود. یک دیپلمات انسان دوست هلندی نقشه‌ای کشید که آنان را از طریق شوروی و ژاپن خارج کند. اما نقشه‌ی او به یک شرط بستگی داشت. پناهجویان باید به سرعت ویزای مسافرتی ژاپن را می‌گرفتنمد، و به دست آوردن این ویزا سخت بود. بدون این ویزاها ممکن بود پنهجویان در ژاپن گیر بیفتند.

سوگیهارا

چیئونه سوگیهارا

در این موقعیت دشوار منجی‌ای نامنتطر از راه رسید: چیئونه سوگیهارا، سر کنسول ژاپن در شهر کاوناس در لیتوانی. او از دستور دولت متبوعش سرپیچی کرد و برای پناهجویان درمانده، این ویزا ها را صادر کرد. سوگیها را برای هرکس که درخواست می‌داد صادر می‌کرد چه او اسناد و مدارک لازم همراه داشت چه نداشت. او هزاران ویزا صادر کرد اگرچه بارها مقامات مافوقش به او دسنور دادند که چنین نکند. در نهایت توکیو به او دستور داد که لیتوانی را ترک کند. اما او حتی در ایستگاه قطار هم این ویزاهای نجات‌بخش را صادر میکرد و از پنجره قطار به دست مردم می‌داد.

در نهایت به علت کمک‌های سوگیهارا حداقل پنج هزار یهودی از هولوکاست نجات یافتند. او از شغلش در وزارت امور خارجه‌ی ژاپن اخراج شد.

حتما خوشتون میاد  مختصری از جنگ جهانی دوم

چرا سوگهارا از دولتش تمرد کرد و شغلش را ازدست داد؟ او خود گفته است:

آنها انسان بودند و به کمک نیاز داشتند. خوشحالم که در من این توان بود که به آنها کمک کنم

خانواده سوگیهارا

خانواده سوگیهارا

شما میتوانید ویدیو مربوط به “شیندلر ژاپنی” را در کانال آپارات ما ببینید. برای مشاهده این کلیپ روی این لینک کلیک کیند.

دیدگاهتان را بنویسید