درباره لیودمیلا پاولچنکو

لیودمیلا پاولچنکو
لیودمیلا پاولچنکو یکی از ۵ تک تیرانداز تایخ معاصر و برترین زن تک تیرانداز بود. او که در شهر “بیلا تسرکفا” در اوکراین متولد شده بود به خاطر علاقه به تیراندازی از نوجوانی در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کرد و در آنجا مشغول به تمرین شد.

در سال ۱۹۴۱ پس از حمله آلمان به شوروی او که ۲۴ سال سن داشت و دانشجوی رشته تاریخ در دانشگاه “کیف” بود. او داوطلبانه به ارتش پیوست و به یکی از ۲ هزار تک تیرانداز زنی بدل شد که در طول جنگ به ارتش سرخ خدمت می کردند . البته یک چهارم این تعداد آن قدر جنگیدند و برای زنده ماندن تلاش کردند که توانستند پایان جنگ را ببینند که لیودمیلا نیز یکی از آنها بود.
او نخستین درگیری خود را در جریان نبرد اودسا تجربه کرد ؛ جایی که ظرف تنها دو ماه و نیم ۱۸۷ سرباز آلمانی را کشت . پس از سقوط اودسا و عقب نشینی ارتش سرخ به ساوستپول ، لیودمیلا پاولچنکو هشت ماه دیگر هم صرف هدف گیری سربازان ورماخت کرد .
“زیبای مخوف” در آن زمان مانند بیشتر تک تیراندازان از یک تفنگ نیمه اتوماتیک “اس وی تی ۴۰” استفاده می‌کرد وآنقدر در تیراندازی ماهر بود که تنها ۳۰ تک تیرانداز را با گلوله هدف قرار داد.
رکورد نهایی او هم چیزی نزدیک به ۳۰۹ کشته تایید شده است که ۳۶ نفر از آنها خودشان تک تیرانداز بودند . پاوچنکو در ۱۹۴۲ به خاطر ترکش خمپاره زخمی شد و با خروج از خط مقدم دیگر به جبه ها بازنگشت. او بعدها دستیار فرماندهی کل نیروی دریایی اتحاد شوروی شد و نشان ستاره طلایی را نیز به دست آورد. وی پس از پایان جنگ به ادامه تحصیل در رشته تاریخ پرداخت و مورخ شد.

دیدگاهتان را بنویسید