عملیات پاستوریوس

عملیات پاستوریوس

زمان :

می و ژوئن ۱۴۹۱

هدف :

ایجاد خرابکاری در مراکز کلیدی اقتصادی و جلوگیری از قدرت گیری ایالات متحده . هدف ها ، کارخانه هیدروالکتریک در آبشار نیاگاراونیوارک پنسیلوانیا و کارخانه های آلومینیوم در ایلینویز را شامل می شد .

عاملان :

سرویس سری نازی ، اف بی آی

مکان :

سرزمین ایالات متحده امریکا

عملیات های سری آلمان نازی

در ۲۵ می ۱۹۴۲ دو زیر دریایی نازی رهسپار سواحل ایالات متحده شدند . مقصد آنها لانگ آیلندو خلیج و دراپونته در فلوریدا بود . در هر زیردریایی چهار مامور نازی برای انجام این عملیات وجود داشت و ماموریت آنها بمب گذاری در کارخانه های حیاتی و زیر ساخت های اصلی اقتصادی ایالات متحده بود . دو نفر از آنها شهروندان امریکایی بودند ؛ ارنستبور گرو و هربر هاوپت . شش نفر دیگر عملیات هم که آلمانی بودند همگی پیش از شروع جنگ در امریکا زندگی می کردند . آنها مواد منفجره ، چاشنی و حدود ۱۷۵۰۰۰ دلار پول با خود داشتند . دو نفر از مامورها ، بورگر و جورج جان داچ تصمیم گرفتند به محض اینکه به ساحل رسیدند از ماموریت خارج شوند . داچ به واشنگتن دی سی رفت تا خودش را به اف بی آی معرفی کند ؛ جایی که ابتدا فکر می کردند او دیوانه است و او از روی عصبانیت تمام ۸۴۰۰۰ دلار همراهش را روی میز پرتاب کرد .او بلافاصله به بخش حفاظت اطلاعات برده شد و مورد بازپرسی قرار گرفت . دو هفته بعد ، دیگر مامورهای عملیات دستگیر و محاکمه شدند . تمام هشت نفر مامور از جمله داچ و بورگر به مرگ با صندلی الکتریکی محکوم شدند . هر چند با دخالت رئیس جمهور روزولت ، محکومیت داچ و بورگر به ۳۰ سال زندان تغییر یافت . سایر ماموهای نازی هم در زندان واشنگتن دی سی اعدام شدند . پس از جنگ روزولت ، داچ و بورگر را بخشید ؛ به شرط آنکه برای همیشه به آلمان بازگردند .

حتما خوشتون میاد  هولوکاست ؛ ابزاری در دست صهیونیست‌ها

عملیات های فوق سری

نتیجه :

با توجه به اینکه هیچکدام از اهداف مورد نظر آسیب ندیدند ، عملیات پاستوریوس یک شکست کامل برای نازی ها بود . این ماموریت حتی برای ماموران این عملیات هم سودی نداشت . تنها دو نفر از آنها ، آن هم با مداخله رئیس جمهور روزولت زنده ماندند.

منبع : کتاب محرمانه ترین عملیات های جنگ جهانی دوم نوشته امیر قربانی

دیدگاهتان را بنویسید

۱ دیدگاه