درباره رزا شانینا

رزا شانینا

رزا گئورگیفنا شانیا (۱۹۲۴-۱۹۴۵) یک گروهبان اهل اتحاد شوروی بود. شانینا تک تیرانداز سرشناس ارتش سرخ در طول جنگ جهانی دوم بود. قتل ۵۹ نفر توسط وی رسماً تأیید شده است که ۱۲ نفر از آنها در «نبرد ویلیونس» (ژوئیه ۱۹۴۴) کشته شده اند. وی در سال ۱۹۴۱ پس از کشته شدن برادرش به صورت داوطلبانه به ارتش پیوست و تک تیراندازی در خط مقدم جنگ را برگزید. وی در روز ۲۸ ژانویه ۱۹۴۵ بر اثر جراحات وارده از گلوله تفنگ کشته شد. رزا همواره به خاطر دقت بالا در تیراندازی تحسین می شد. یکی از مهارت های او شلیک سریع دو گلوله به دو هدف بود.

یک روزنامه کانادایی در سال ۱۹۴۴ میلادی شانینا را این گونه توصیف کرد: «وحشت پنهان پروس شرقی.» او اولین تک تیرانداز زن شوروی بود که به دریافت مدال افتخار نائل آمد. رزا شانینا تنها بین ۶ تا یازده آوریل ۱۳ سرباز دشمن را کشت و به خاطر همین شجاعتش بود که عکس او در ۹ ژوئن همان سال روی جلد روزنامه شوروی چاپ شد.

عملیات باگریشن عملیاتی بزرگ در طی جنگ جهانی دوم بود که توسط ارتش شوروی و به منظور پاکسازی نیروهای آلمانی از بلاروس٬ شوروی، اوکراین و لهستان صورت گرفت. در آن عملیات تصمیم گرفته شد تا از اعزام تک تیراندازهای زن به خط مقدم جلوگیری شود اما شانینا تاکید کرد که باید به خط مقدم فرستاده شود. با درخواستش موافقت نشد اما او به هر ترتیب خودش را به خط مقدم جبهه رساند و بعدها نیز به خاطر همین عدم تبعیت از دستور مواخذه شد اما دادگاه نظامی برایش تشکیل نشد. او اما از آنجایی که می خواست همراه گردان باقی بماند، علاوه بر مطرح کردن موضوع به نیکولای کریلف، فرمانده ارتش پنجم، دو مرتبه نیز به ژوزف استالین نامه نوشت.

حتما خوشتون میاد  درباره کلاوس فون اشتاوفنبرگ

بخشی از خاطرات رزا در ۱۰ اکتبر ۱۹۴۴ این است: «نمی توانم بپذیرم که میشا پانارین دیگر زنده نیست. چه آدم خوبی بود. او کشته شده است. عاشقم بود و من هم… در قلبم احساس سنگینی دارم. ۲۰ سالم است و هیچ دوست نزدیکی ندارم.» او همچنین در نوامبر ۱۹۴۴ نوشت: «فکری در سرم می چرخد که انگار عاشق مردی به نام نیکولای شده ام اگر چه او خیلی تحصیل کرده نیست.» او در همان داستان نوشته که به ازدواج فکر نمی کند زیرا «الان موقع اش نیست.»

رزا در آخرین صفحه در دفترچه خاطراتش با لحنی ناراحت نوشت: «نمی تواند به آرامش برسد و دیگر به درد کسی نمی خورد.»

شما میتوانید تصاویری از رزا شانینا در کانال آپارت ما مشاهده کنید یا به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید