معرفی کتاب “سلاخ‌خانه شماره پنج”

سلاخ‌خانه شماره پنج

درباره کتاب

کتاب “سلاخ‌خانه شماره پنج” رمان مشهور کورت وانه‌گات جونیر نویسنده معاصر آمریکایی است که در سال ۱۹۶۹ منتشر شده‌است. این کتاب با عنوان های فرعی دیگری به نام های جنگ صلیبی کودکان، رقص اجباری با مرگ نیز شناخته میشود.

ونه‌گات کتاب را بر اساس تجارب شخصی خویش در جنگ جهانی دوم درباره واقعه بمباران درسدن آلمان توسط متفقین نوشته‌است. کتاب درباره بیلی پیل گریم سرباز آمریکایی است که در زمان جنگ جهانی دوم در شهر درسدن حضور دارد و در زمان بمباران در سلاخ‌خانه‌ای در زیرزمین پناه می‌گیرد. این کتاب از جمله رمان‌های پست‌مدرنیستی قرن بیستم است. این کتاب توسط علی اصغر بهرامی به زبان شیرین فارسی ترجمه شده است.

معرفی اجمالی کتاب

نویسنده در سال ۱۹۶۹ بر اساس خاطرات و مشاهداتش در درسدن کتاب سلاخ خانه شماره پنج را نوشت هیاهوی بسیار برانگیخت و منتقدان درباره آن اظهارنظرهای گوناگونی کردند. به رغم نظرات موافق و مخالف، کتاب به سرعت فروش رفت و فیلم موفقی هم بر اساس آن ساخته شد. ونه گارت در این کتاب، ماجرا را از زاویه دید چندگانه روایت می‌کند که تنها بر تجارب شخصی او در درسدن متکی نیست. او معانی سمبلیک در درسدن را به تمامی بشریت تعمیم می‌دهد.

کورت وانه‌گت جونیر

اندکی درباره نویسنده کتاب

کورت وانه‌گت جونیر،‏ نویسندهٔ آمریکایی بود. آثار او غالباً ترکیبی از طنزی سیاه و مایه‌های علمی‌تخیلی است که از میان آنها گهوارهٔ گربه (۱۹۶۳)، سلاخ‌خانهٔ شمارهٔ پنج (۱۹۶۹) و صبحانهٔ قهرمانان(۱۹۷۳) بیشتر مورد ستایش قرار گرفته‌اند. کورت وانه‌گت در ۱۱ نوامبر ۱۹۲۲ در شهر ایندیاناپولیس در ایالت ایندیانا به دنیا آمد و در روز ۱۱ آوریل ۲۰۰۷ در سن هشتاد و چهار سالگی در منزل شخصی خود درگذشت. علت مرگ وی صدمه مغزی ناشی از سقوط اعلام شد.

حتما خوشتون میاد  معرفی مستند "آخرالزمان جنگ جهانی دوم"

بخشی از کتاب

بلندگو گفت: “به سفینه خوش آمدید آقای پیل گریم. سوالی هست؟”
بیلی لبهایش را لیسید. کمی فکر کرد و سرانجام پرسید: “چرا من؟”
” این سوال بسیار زمینی است آقای پیل گریم. چرا شما؟ اگر اینطور باشد چرا ما؟ بدین ترتیب اصلا می توانید چرا هر چیز دیگری؟ را نیز مورد پرسش قرار دهید. زیرا این لحظه صرفن وجود دارد. همین. آیا هیچوقت یک ساس را که در کهربا به دام افتاده باشد دیده اید؟”
“بله. می بینید آقای پیل گریم؟ همه اینجاییم. گرفتار در کهربای لحظه: چرا ندارد.”

صفحاتی از کتاب

کورت وانه‌گت معرفی کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج

دانلود رمان صوتی و اطلاعات بیشتر در وبسایت نوار

دیدگاهتان را بنویسید