معرفی فیلم “بازی تقلید”

معرفی فیلم بازی تقلید

به نظر شخصی من فیلم بازی تقلید یکی از مهمترین فیلمهای مربوط به جنگ جهانی دوم هست، فیلمی که حقایق مهمی رو درباره جنگ جهانی دوم فاش کرد.

“بازی تقلید”برنده “جایزه انتخاب مردم”، مهمترین جایزه سی و نهمین دوره جشنواره فیلم تورنتو شد. مورتن تیلدام کارگردان در پیامی به دست آوردن این جایزه را «افتخاری شگفت‌آور» توصیف کرد. در این فیلم بندیکت کامبربچ در نقش تورینگ در کنار کیرا نایتلی ظاهر شده است. داستان «بازی تقلید» درباره بخشی از زندگی تراژیک آلن تورینگ، ریاضی‌دان و دانشمند بریتانیایی است که گفته شد که با رمزگشایی پیام‌های محرمانه نیروی دریایی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم توانست جان هزاران نفر را نجات دهد و مقدمه‌ای برای پایان این جنگ باشد. از اقدامات آقای تورینگ تجلیل شد، اما چند سال بعد در سال ۱۹۵۲ به دلیل همجنسگرایی که در آن زمان در بریتانیا جرم محسوب می‌شد، بشدت مورد غضب دولت قرار گرفت. او نهایتاً در سال ۱۹۵۴ به زندگی خود خاتمه داد.

خلاصه داستان

این فیلم داستان «آلن تارنینگ» ریاضیدان انگلیسی است که در جریان جنگ جهانی سعی در شکستن کد انگیما دارد.

درباره کارگردان

مورتن تیلدام (Morten Tyldum) یک کارگردان اهل نروژ است که در سال ۲۰۱۴ فیلمی درباره زندگی نابغه بریتانیایی آلن تورینگ با نام بازی تقلید تهیه نموده است.

نقدی بر فیلم بازی تقلید

فیلم تراژدیک از زمان گذشته، حال و آینده الن تیورینگ…درو واقع الن تیورینگ کی بوده و چه جایگاهی تو تاریخ داره؟؟ خود الن تیورینگ تو بازجویی به کاراگاه مربوطش این سوالو میپرسه که واقعا کیه؟ کاراگاه هم میگه که در واقع نمیتونم راجب بهت قضاوت کنم.در واقع خود مخاطب هم (تو اتاق بازجویی از الن تیورینگ) یه جورایی گیج میشه که واقعا ایشون کی هست.اما اخر فیلم جون کلارگ به الن تیورینگ راجب به نجات جون بیش از ۱۴ میلیون از مرگ و کاهش بیشتر از ۲ ساله زمان جنگ میگه و در واقع به الن تیورینگ میفهمونه که جز یه قهرمان یا ابرقهرمان هیچکس دیگه نمیتونه این کارو کنه.در واقع ما اخر فیلم ذهن مخاطبی که گیچ شده یا نمیتونه راجب به الن تیورینگ قضاوت کنه به یه سمت مشخص میل میکنه و اونم اینه که الن تیورینگ یه قهرمانه. اما اینکه چطور الن تیورینگ یه قهرمانه در حالیکه جون بیش از ۱۴ میلیون رو نجات داده اما جون خیلیای دیگه رو با اینکه میتونسته نجات بده نجات نداده. جواب سوال هم بیس و اساس لیبرالی داره که با توجیه سلب گونه اخلاقی کارل پوپر راجب به حمله اتمی امریکا به ژاپن همخوانی داره.اینکه کارل پوپر خالق (جامعه باز و دشمنان آن) از حمله اتمی امریکا به ژاپن دفاع کرده و یه جورایی این توجیه سلب گونه اخلاقی بر پایه هزینه خسارت یک شر و یک شر اعظم ( یا به قول ما ایرانیا انتخاب بد و بدتر) تاسیس شده.اینکه ما جون ده نفر رو نجات بدیم در عین خال از جون ۴ نفر بگذریم…اینجا بحث هزینه و فایده است و این دنیا یه دنیای واقعی با تمام زیبایی و زشتی هاش (من جمله جنگ). پس وقتی یه لیبرال مثل کارل پوپر همچین نظری داره پس میشه الن تیورینگ رو یه قهرمان و چه بسا ابر قهرمان دونست که واقعا هم همینطوریه. در واقع تاریخ تو این مورد به شدت وفادارانه به انصاف در مورد الن تیوریتگ قضاوت کرده که اتفاقا قضاوت به حقیه…انتخاب نام کریستوفر یه جورایی برمیگرده به تمایلات همجنسگرایانه الن تیورینگ. و اینکه ما تو جریان فیلم هیچگونه عشقبازی بین الن تیورینگ و جون کلارک نمیبینم در واقع نمایانگره رابطه غیرواقعی و برحسب مصلحت این دوست که کارگردان یه جورایی خاسته غیرواقعی بودن این رابطه رو به نمایش بزاره کما اینکه این دو صرفا دوستایی هستن که همدیگه رو درک میکنن. در مورد اینکه واقعا چه ضرورتی داشت که زمان گذشته و نوجوانی الن تیورینگ به تصویر کشیده بشه میشه این قضیه رو ربط داد که ما یهویی تو حین فیلم فهمیدیم ایشون همجنس گراست به طوریکه وقتی تو زمان اینده قبل بازجویی یکی از پلیسا گفت که ایشون همجنسگراست خود من باورم نشد در وافع هیچ زمینه سازی صورت نگرفته بود که بعد این قضیه تو زمان گذشته و نوجوانی از علاقه الن به همکلاسیش پرده برداشته شد. به نظرم صرفا روایت گذشته الن تیورینگ یه نوع زمینه سازی واس بیان زندگی جنسی الن تیورینگ بوده. در کل جدای فیلم و بازیگری خوب بازی تقلید، قضاوت تاریخ نقطه عطف این داستان بود.

حتما خوشتون میاد  معرفی کتاب "ترور ماتیاس"

پوستر ها و تصاویر فیلم

معرفی فیلم بازی تقلید

فیلم بازی تقلید

فیلم بازی تقلید

دیدگاهتان را بنویسید