ماموریت ناشناخته

ماموریت ناشناخته

زمان :

جولای ۱۴۹۵

هدف :

تحویل بمب اتم پسر کوچک به نیروی هوایی ایالات متحده

عاملان :

نیروی دریایی ایالات متحده ، نیروی دریایی امپراتوری ژاپن

مکان :

اقیانوس آرام

۳۰ جولای ۱۹۴۵ یک رزم ناو آمریکایی تنها از گوام به فیلیپین در حرکت است. ناگهان دو انفجار قسمت جلوی کشتی را از هم می درد و در عرض ۱۱ دقیقه غرق می شود. چند روز قبل رزم ناو ایندیانا پلیس بی خبر یکی از مهم ترین ماموریت های خود را در طول جنگ جهانی در اقیانوس آرام انجام داده بود. این کشتی قطعات حیاتی و اصلی مربوط به بمب اتم «پسر کوچک» شامل چاشنی منفجره ، اورانیوم ۱۰۲ و بدنه بمب را تحویل مقصد داده بود. در واقع «پسر کوچک» تا مرحله نهایی انجام وظیفه هولناک خود به درگیر کردن بیش از نیمی از جهان با این ماجرا نیاز داشت.

غرق شدن ایندیاناپلیس

مقصد این کشتی ، پایگاه هوایی آمریکا در جزیره تینیان بود به محض آنکه محموله با موفقیت تحویل شد، کشتی ماموریت دیگری دریافت کرد؛ انجام یک ملاقات با نیروهای آیداهو در لیته واقع در کشور فلیپین. اینجا همان جایی بود که زیر دریایی های ژاپنی آن را پیدا کردند.

به طور تعجب برانگیزی به ایندیانا پلیس اجازه داده شد تا بدون اسکورت به سفرش ادامه دهد. این در حالی بود که هیچ کس نمی دانست که چه بلایی قرار است سر ایندیانا و ملوانانش بیاید. ایندیانا به قدری سریع غرق شد که حتی خدمه اش فرصت ارسال پیامی را نیز نداشتند.

اسم این را تنها می‌توان خوش شانسی گذاشت که تعدادی از خدمه ایندیانا پلیس توسط هواپیمای گذری آمریکایی دیده شده و نجات پیدا کردند. تا آن موقع خدمه نزدیک به سه روز بود که روی آب سرگردان بودند. از ۱۱۹۶ نفر عرشه، ۹۰۰ نفر از آنها روی آب باقی ماندند و تا روزی که کمک رسید، تنها ۳۱۷ نفر شانس دوباره زندگی پیدا کردند و بقیه یا طعمه کوسه ها شدند، یا در اثر تشنگی و گرسنگی مردند ، یا خودکشی کردند.

حتما خوشتون میاد  سربازان وفادار امپراطور ژاپن

هرچند تحویل سالم بمب یک موفقیت به حساب می آید؛ اما به چه قیمتی؟ غرق شدن ایندیانا پلیس و خدمه اش تاکنون بزرگترین فاجعه در تاریخ نیروی دریایی ایالات متحده به حساب می آید.

منبع : کتاب محرمانه ترین عملیات های جنگ جهانی دوم نوشته امیر قربانی

دیدگاهتان را بنویسید